Siltumnīcā tomāti izauguši par divām galvām augstāki par mani un negrasās apstāties. Kā zināt kad ir pareizais laiks tos saīsināt
Dārzā atklātā laukā man arī aug daļa nenoteikta auguma (indeterminantu) tomātu, kuri jau ir pārauguši visaugstākos mietiņus un tiecas augšup, sapņojot pārvērsties palmās. Kā apturēt šo neprātīgo augšanu? Protams, apgriezt tiem galotnes. Turklāt šāda procedūra, ja veikta līdz augustam, palīdzēs paātrināt augļu nogatavošanos.
Tomāti tikai sāk iekrāsoties. Tomātu galotņu izkniebšanas laiks ir klāt. Galotnes tomātiem vajadzētu noņemt aptuveni 45 dienas pirms plānotās krūmu novākšanas no dobes. Tas ir laiks, kas nepieciešams, lai auglis no zieda pārvērstos par gatavu tomātu. Tātad, ja jūs parasti novācat dobes septembra vidū, tad jau augusta sākumā būtu laiks galotnes izkniebt.
Kā veikt galotņu izkniebšanu – atstājam 1–2 lapas virs pēdējās ziedu ķekara un nolaužam galotnīti. Kuriem tomātiem nepieciešama galotņu izkniebšana? Galotnes noteikti jānoņem indeterminantajiem tomātiem. Šie tomāti pēc dabas tiecas augt augšup kā skatu tornis.
Determinantajiem (zemajiem) tomātiem galotnes var arī neizkniebt, lai gan šī procedūra palīdz ātrāk nogatavināt augļus. Tomāts “Betalux” galotņu izkniebšanu neprasa. 😊
Ko dod tomātu galotņu izkniebšana
Kamēr tomāts aug augšup, tas tērē spēkus un dod barību ne tikai jau esošajiem augļiem. Ir loģiski, ka jaunie dzinumi un ziedu ķekari arī saņem barību. Bet jau līdz augusta vidum ziedošie ķekari vairs nepaspēs pārvērsties par pilnvērtīgiem augļiem — laika nepietiks, jo tuvojas aukstums, puve, un tie nepagūs ieaugties.
Tad kāpēc nīkuļot krūmu? Labāk uzreiz ierobežot tā augšanu un parādīt tam, ka ir pienācis laiks parūpēties par jau esošajiem tomātiem. Jo pēc galotņu izkniebšanas augļi sāk sārtoties krietni ātrāk. Un galvu arī vairs nav jālauza, kur piesiet pāraugušos stublājus, kuriem jau nepietiek esošās balsta konstrukcijas.
Protams, pēc galotņu izkniebšanas tomāts mēģinās izaudzēt vairāk pazarīšu. Bet es, piemēram, jau esmu pieradusi katras laistīšanas laikā izmeklēt šos pašpasludinātos dzinumus un ātri tos izlauzt, lai biezākie dzinumi nepārmērīgi neaizēnotu stādījumus. Lai pazarītes ātri neataugtu vietā, nogrieziet tās atstājot 1,5 – 2 cm garu kātiņu katrai pazarītei. Tas neļaus tai augt no jauna.
Kādi mēslošanas līdzekļi aizkavē tomātu ienākšanos
Nemēģinot sarežģīt vai izgudrot divriteni no jauna – tomātu mēslošana jūlijā: galvenie elementi, kas veicina ātru augļu pieņemšanos un sārtošanos. Un – kas var šo procesu palēnināt: kā nepārspīlēt ar mēslojumu un visu nesabojāt? Lūk, ko skaidro agronoms, kas strādā tomātu siltumnīcā – un to zina pieredzējuši dārznieki: tā nenotiek, ka pamēslo – un tomāts uzreiz ātrāk pieņemas.
Ne kālijs, ne bors, ne citi makro- vai mikroelementi paši par sevi nepaātrina augļu ienākšanos. Kā tad – un kāda jēga no mēslošanas?
Lieta tāda – mēslošana kompensē nepieciešamo elementu trūkumu, kuri piedalās augļu augšanā un sārtošanās procesā. Ja šo elementu trūkst, augļi nogatavojas lēni, un pats augs izskatās vājš. Svarīgi: barības vielas ir vajadzīgas, taču ienākšanās atkarīga arī no mikroklimata, īpaši – siltumnīcā.
Kas palēnina tomātu ienākšanos
Karstums. It īpaši – vienāda temperatūra dienā un naktī. Ja dienā ir karstums +35 °C un vairāk, bet naktī tikai +19 °C – tomāti nepagūst ienākties un nosārtot. Gan pārāk mitrs, gan pārāk sauss gaiss traucē ūdens uzsūkšanos. Ūdens trūkums. To visu jāņem vērā. Un diemžēl – ja siltumnīcā ir 40 °C un slikta ventilācija, mēslošana tomātu ienākšanos acīmredzami nepaātrinās. Bet kā saka: līdzekļi laimi nenes, bet ar to vieglāk pārciest grūtības. Tāpat arī ar mēslojumiem – tie ir vajadzīgi.
Par mēslojumiem, kas jūlijā ir vajadzīgi – un kuri nav. 1. Elements – slāpeklis. Pretrunīgs mēslojums. To vajag pavisam maz – pārspīlēt ir ļoti viegli. Augs slāpeklis tiek izmantots vielu sintēzē. Tas ir svarīgs. Bet ja slāpekļa ir pārāk daudz, notiek pārmērīga lakstu augšana, biezē stublājs, aktīvi attīstās pazarītes – un uz augļiem vairs nepietiek spēka. Turklāt, ja ir pārāk daudz slāpekļa – tomāts sāk „briest”, īpaši pēc organisko mēslojumu lietošanas. Rezultātā – spēcīgi laksti, bet augļi aug lēni.
Vēl viena problēma – virsotņu puve. Pārāk daudz slāpekļa var izraisīt kalcija trūkumu, kas savukārt izraisa puves attīstību augļa virsotnē. Tomātam sāk vīst un savērpties galotnes. Starp citu ja vakarā tomāta galotne ir savērpusies, bet no rīta atkal iztaisnojas – tas ir normāli, īpaši karstā laikā. Tas nozīmē – tomātam nekā netrūkst, viss ir pietiekami. Pārāk daudz amonija slāpekļa var radīt arī kālija, kalcija, magnija un bora trūkumu – bet tie ir neaizvietojami tomātu ienākšanās procesā.
Ko darīt? Saprast un pieņemt – nav universālas mēslošanas receptes visiem. Kaut gan gribētos, lai tāda būtu 🙂 Piemērs: vienam tomātam steidzami vajag kalciju – savērpusies galotne, augļi ar virsotņu puvi. Stublājs spēcīgs, lapas platas, augsnē ir daudz humusa, pelnu, kālija.
Nav vajadzības pievienot slāpekli, jo tā jau ir daudz. Pat kālijs nav nepieciešams.
Cits tomāts aug smilšainā zemē, ūdens un barība „iztek cauri kā caur sietu”, stublājs vājš, lapas sīkas un bālas, augļi nenāk. Šādam tomātam vajag visu: slāpekli, kāliju, kalciju, boru un magniju. Tāpēc ar slāpekli jābūt īpaši piesardzīgiem. Kad un kā to dot – par to tālāk.
2. Elements – fosfors. To arī vajag nedaudz, bet bieži tā ir par daudz. Tomātu vajadzība pēc fosfora ir agrīnā augšanas posmā. Un vēlāk, rudenī, ja tie aug divgadīgā ciklā – ko mūsu klimatā parasti nepieļauj. Jūlijā fosfora pārpilnība nav vajadzīga. Fosfors ir svarīgs visām augšanas daļām, sintēzei, enerģijai.
Lasi vēl: Kartupeļu ēdieni – māksla pārvērst vienkāršo par īpašo
Taču fosfora rezerves augsnē parasti ir lielas, un tas pakāpeniski kļūst pieejams augiem. Iepriekš iestrādātais superfosfāts un zivju milti izšķīst pamazām. Tāpēc – fosforu pašlaik atsevišķi nevajag pievienot, ja vien tas nav kā neliela daļa kompleksajā mēslojumā.
3. Elements – kālijs (vajag vairāk!) Un arī par kalciju, kas ir kālija draugs un konkurents vienlaikus. Kālijs – galvenais elements jūlijā.
Tas tieši ietekmē augļu pieņemšanos, lielumu, cukura saturu, blīvumu. Tomātam ar kālija trūkumu būs sausas, brūnas lapu maliņas, ūdens trūkums un slikta augšana.
Turklāt kālijs palielina sausumizturību, stiprina sieniņas, palīdz izturēt karstumu. Svarīgi: karstumā un aukstumā augi zaudē kāliju. Tas noved pie vājuma, sliktas ūdens saglabāšanas, etilēna izdalīšanās → augi kļūst dzeltējoši un vīst. Kālijs to visu novērš, tāpēc kālija mēslošana jūlijā ir ļoti svarīga.
Lasi vēl: Vai ir nepieciešams noplūkt lauka tomātu lapas – plusi un mīnusi
Kālijs un kalcijs – konkurenti un sabiedrotie
Nav jābaidās lietot kāliju kalcija deficīta dēļ. Augi var līdzās pastāvēt ar abiem elementiem – ja tiek ievērots līdzsvars. Problēma rodas tad, ja ir pārspīlēta viena elementa deva. Pārāk daudz kālija → trūkst kalcija. Pārāk daudz kalcija → parādās kālija deficīts, lapu bojājumi, deformācijas. Atliek paļauties uz pieredzi un normām.
Parasti optimālā kalcija un kālija attiecība mēslojumos ir 1:0.8 vai 1:1, atkarībā no augsnes. Galvenais – nodrošināt relatīvu līdzsvaru. Kāpēc kalcijs ir labākais draugs? Abi stiprina un aizsargā – kalcijs nodrošina to augšanu, kālijs – vielu plūsmu. Abi piedalās ūdens apmaiņā.
Un – viens palīdz otram labāk uzsūkties. Tādēļ – jūlijā ir svarīgs sabalansēts mēslojums ar uzsvaru uz kāliju, uzmanību kalcijam, piesardzību ar slāpekli un nelielu fosforu.
Ievērojot galotņu noņemšanu un pareizu mēslošanu jūs ātrāk tiksiet pie saldajiem augļiem. Lai visiem izdevusies sezona!